ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ (STAJ) UYGULAMA OKULLARI

ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ (STAJ) UYGULAMA OKULLARI

 

Amasya Üniversitesi 2017-2018 Dönemi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı kapsamında Öğretmenlik Uygulama grupları oluşturulmuştur. Bu kapsamda daha önce yapılan il tercihlerine göre staj grupları ve staj yapılacak okullar belirlenmiştir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELER: 

1) Öğretmenlik Uygulaması (STAJ) dersi, 16 Ekim 2017 - 19 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

2) Öğretmenlik uygulaması haftada en az 6 saat (1 gün / 2 yarım gün gibi) olacak şekilde okulların uygunluk, öğretmen sayısı gibi durumları göz önüne alınarak grubunuzun bulunduğu okul müdürü yada görevlendirdiği müdür yardımcısıyla yapacağınız planlama doğrultusunda yürütülecektir. 

3) Uygulama 14 hafta sürecektir. Bu süre içinde devamsızlık kesinlikle yapılmayacaktır. Staj için okula gittiğiniz her gün için okul yönetimi tarafından yazılı imzanız alınacak olup aynı zamanda devam-devamsızlık durumlarınız MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Sistemi) üzerinden elektronik olarak bakanlığa bildirilecektir. İfade edildiğine göre öğretmenlik atamaları esnasında dikkate alınacaktır. 

4) Amasya ve Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde staj yapacağınız okulların müdürleri ile yapılacak bilgilendirme toplantılarında müdürler bilgilendirilecektir. İlk staj haftası okullara gidildiğinde yöneticiler sizleri karşılayacak ve planlamaları yapacaklardır. 

5) Öğretmenlik uygulaması dersinin yürütüldüğü 14 hafta içinde dersinizin akademik danışmanı hocalarınız sizleri izlemeye geleceklerdir. Hoacalarınız sizlerle iletşime geçecektir yada sizlerde onlarla iletişime geçebilirsiniz. Sizlere ilerleyen günlerde hocalarınızın telefon ve mail adreslerini gruplarla paylaşacağız. 

6) Öğretmenlik uygulaması süreci içinde aşağıda ek olarak verilen ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ KILAVUZU'nu okuyunuz. Klavuzda sayfa 4'te verilen 4 maddeden oluşan bir staj dosyası hazırlanacaktır. Danışman hocalarınız bu konuda size yönlendirme yapacaktır. 

Öğretmenlik dosyasında bulunması gereken belgeler:

1-Öğretmen adayının uygulama süresince eğitim ve öğretim hayatıyla ilgili gözlemleri, karşılaştığı sorunlar, bunları çözmek için neler yaptığının yer aldığı rapor.

2- Okulda her gün edinilen deneyimlerle ve öğretme becerileri ile ilgili olarak tutulan uygulama günlüğü,

3-Öğretmen adayının anlattığı derslerle ilgili olarak hazırladığı günlük plân (3 adet) ve öğretilen her dersin sonunda öğretmen adayının kendi dersini değerlendirdiği bir rapor,

4- Hazırlanan ya da kullanılan öğrenci çalışma yaprakları, yapılan sınavlar ve bunlarla ilgili değerlendirmeler ve faydalı diğer materyaller,

 

NOT: OKULLARA RESMİ YAZI VE SİZİN O OKULLARDA STAJ YAPTIĞINIZ BİLGİSİ TARAFIMIZDAN ELDEN CUMA GÜNÜ 13.10.2017 TARİHİNDE VERİLECEĞİNDEN DOLAYI 16.10.2017 TARİHİNDEN SONRA OKULLARA GİDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. 

 

Öğretmenlik Uygulama grupları ve staj yapılacak okullara ulaşmak için Tıklayınız.

 

ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ KILAVUZU