ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ (STAJ) UYGULAMA OKULLARI (GÜNCELLENDİ) 11.10.2018

ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ (STAJ) UYGULAMA OKULLARI

 

Amasya Üniversitesi 2017-2018 Güz Dönemi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı kapsamında Öğretmenlik Uygulama grupları Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK arasındaki öğretmen yetiştirme yönergesi doğrultusunda MEB bağlı okullarda “öğretmenlik uygulama eğitim sertifikası” alan öğretmenlere en fazla 4 kişi ve uygulama öğretim elemanına en fazla 8 öğretmen adayı olacak şekilde yeniden güncellenmiştir.

Bu bağlamda okullarda yapılacak uygulama 14 hafta sürecektir. 01.10.2018 ile 05.10.2018 tarihi arasında 1. hafta stajları tamamlanmıştır. 08.10.2018 ile 12.10.2018 arasında yapılması gereken stajlar daha önce tarafınıza belirtilen nedenlerden dolayı yapılmamış olup belirtilen tarihlerde tüm öğrenciler MEBBİS sistemine mazeret izinli olarak işlenecektir. Öğretmenlik uygulaması akademik takvimde belirtilen tarihler aralığında olmak üzere 15.10.2018 tarihinden itibaren tekrar başlayacaktır.  

Staj gruplarında okullar ve sorumlu öğretim elemanları güncellendiğinden dolayı öğrencilerin listeyi kontrol ederek hareket etmeleri önemlidir.  

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELER: 

1) Öğretmenlik Uygulaması (STAJ) dersi, 01 Ekim 2018 - 04 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

2) Öğretmenlik uygulaması haftada en az 6 saat (1 gün / 2 yarım gün gibi) olacak şekilde okulların uygunluk, öğretmen sayısı gibi durumları göz önüne alınarak grubunuzun bulunduğu okul müdürü yada görevlendirdiği müdür yardımcısıyla yapacağınız planlama doğrultusunda yürütülecektir. 

3) Uygulama 14 hafta sürecektir. Bu süre içinde devamsızlık kesinlikle yapılmayacaktır. Staj için okula gittiğiniz her gün için okul yönetimi tarafından yazılı imzanız alınacak olup aynı zamanda devam-devamsızlık durumlarınız MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Sistemi) üzerinden elektronik olarak bakanlığa bildirilecektir. İfade edildiğine göre öğretmenlik atamaları esnasında dikkate alınacaktır. 

4) Amasya ve Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde staj yapacağınız okulların müdürleri ile yapılacak bilgilendirme toplantılarında müdürler bilgilendirilecektir. İlk staj haftası okullara gidildiğinde yöneticiler sizleri karşılayacak ve planlamaları yapacaklardır. 

5) Öğretmenlik uygulaması dersinin yürütüldüğü 14 hafta içinde dersinizin akademik danışmanı hocalarınız sizleri izlemeye geleceklerdir. Hocalarınız sizlerle iletişime geçecektir ya da sizlerde onlarla iletişime geçebilirsiniz. Sizlere ilerleyen günlerde hocalarınızın telefon ve mail adreslerini gruplarla paylaşılacaktır. 

6) Öğretmenlik uygulaması süreci içinde aşağıda ek olarak verilen ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ KILAVUZU'nu okuyunuz. Klavuzda sayfa 4'te verilen 4 maddeden oluşan bir staj dosyası hazırlanacaktır. Danışman hocalarınız bu konuda size yönlendirme yapacaktır. 

Öğretmenlik dosyasında bulunması gereken belgeler:

1-Öğretmen adayının uygulama süresince eğitim ve öğretim hayatıyla ilgili gözlemleri, karşılaştığı sorunlar, bunları çözmek için neler yaptığının yer aldığı rapor.

2- Okulda her gün edinilen deneyimlerle ve öğretme becerileri ile ilgili olarak tutulan uygulama günlüğü,

3-Öğretmen adayının anlattığı derslerle ilgili olarak hazırladığı günlük plân (3 adet) ve öğretilen her dersin sonunda öğretmen adayının kendi dersini değerlendirdiği bir rapor,

4- Hazırlanan ya da kullanılan öğrenci çalışma yaprakları, yapılan sınavlar ve bunlarla ilgili değerlendirmeler ve faydalı diğer materyaller,

 

Amasya İli Öğretmenlik Uygulama Grup ve Okulları için TIKLAYINIZ

 

Çorum İli Öğretmenlik Uygulama Grup ve Okulları için TIKLAYINIZ

 

 

ÖĞRETMENLİK UYGULAMA DERSİ KILAVUZU